Ro Club Maraton
Centru testare performanta sportiva Superfit
Home | Sitemap | Contact
Ultimele postari pe forum UK FR DE HU IT GR JP 223927.75 km alergati de noi      Concursuri Antrenament Nutritie Sanatate Alergatori Povesti Produse
Home Ro Club Maraton Competitii nationale Calendar AIMS Maratoane in lume FORUM Galerie media Contact

31.10.2010 - 05.11.2010

Maratonul se desfasoara pe traseul pe care (se presupune ca) a alergat soldatul grec in urma cu 2500 de ani. Se pleaca din localitatea Marathon, apoi se trece pe langa mormantul soldatilor de la Marathon si se trece printr-o serie de localitati pana la destinatie, in Atena. Finishul are loc pe stadionul de marmura din Atena, refacut in 1986, cand a avut loc primul maraton modern.
Acest maraton nu este unul usor, deoarece se urca pe aproape 25 km. Organizarea este foarte buna. Este un concurs ce nu trebuie sa lipseasca din "colectia" unui maratonist.

Media voturilor : Concurs , Organizare , Public
Adauga opinia ta 7 opinii
(despre editia din 2010)

Concurs: 4, Organizare: 5, Public: 5
Robert Kovacs

Avand in vedere ca celelalte opinii au fost despre organizare, atmosfera, spectatori eu as dori sa trec putin la partea tehnica. daca vrei sa participi la acest maraton si iti stabilesti un target de timp ar fi util sa incluzi in pregatire si antrenamente specifice cu diferente de nivel (antrenamente la munte). Aceste antrenamente o sa te ajute atat la portiunile de urcare cat si de coborare de la finalul de cursa. Un al doilea sfat ar fi daca se poate sa aleri impreuna cu cineva care alearga in ritmul tau sa va puteti ajuta pe portiunile de urcare. Recomand acest maraton pentru fiecare si pe parte financara nu este scumpa cazarea si mancarea. Robert Kovacs

EXCELENT!!!!!!!!!!!

Concurs: 5, Organizare: 5, Public: 5
viorica

A fost o cursa extraordinara, impecabil organizata de la transferul de dimineata si pana la finish, o vreme minunata si un public care merita tot respectul nostru. Am alergat toata cursa impreuna cu Marius si astfel kilometrii s-au scurs mai usor, am fost intr-o forma fizica buna si am obtinut cel mai bun timp al meu. Finishul a fost emotionant!!!!!!!!!! Sper sa avem parte de cat mai multe astfel de curse fiecare dintre noi.

FENOMENAL

Wolf

Am trait o experienta unica la acest maraton. Efortul, curajul si ambitia, au fost rasplatite pe masura de catre publicul adunat cu mic cu mare, pentru a ne incuraja. Sunt fericit ca am avut posibilitatea de a parcurge alaturi de colegii mei acest traseu legendar. Felicitari tuturor!

Bucurie

giancu

Chiar daca nu am eu multa experienta (pentru mine a fost al doilea maraton pe sosea, dupa cel de la Bucuresti), chiar daca fiecare maraton terminat e o victorie, cred totusi ca acesta a fost deosebit. De la spectacolul de vineri seara, unde am vazut-o ovationata pe Constantina Tomescu alaturi de celelalte legende ale maratonului, la intalnirea entuziasmanta a Ro Club de sambata, pana la cursa propriu-zisa, excelent organizata si sustinuta de oamenii de pe margine, totul a fost minunat. Ramura de maslin pe care mi-a dat-o un copil in timpul cursei si cu care am alergat pana la sfarsit mi se pare un trofeu la fel de important ca medalia primita la final.

Nu trebuie ratat acest maraton. E unica senzatia.

StefanD

Si eu am fost impresionat de acest eveniment. Anul acesta am facut primul maraton, iar la Atena a fost al 3 lea, unde am reusit cel mai bun timp al meu: 4:31:30 (timpul real). Nu mi-a venit sa cred, ca spre deosebire de celelalte 2 maratoane precedente, nu m-a lovit zidul pe la km 35-36...ba chiar dupa ce am terminat cu urcusul (km 31-32) am accelerat... Factorii care m-au ajutat au fost: -> abordarea prudenta a cursei, fara sa dau tot ce pot in prima jumatate...ca "mai vad eu ce fac" in a doua.... -> flacara olimpica de la start -> echipa noastra unita, tricourile superbe si incurajarile reciproce -> entuziasmul si multumirile publicului numeros, ramul de maslin pe care l-am primit si la tinut cu mine pana la linia de sosire -> atmosfera incendiara de la final pe stadion Mai mult, vazandu-i si pe alergatorii imbracati in soldati spartani si greci din acele vremuri, imi doream si eu sa ajung si eu in Atena cat mai repede...ca sa anunt victoria istorica.

Senzatie !

Marian Costache

Organizarea a fost mult peste asteptari, totul a fost conceput perfect si a functionat struna. Aceasta a fost si parerea tuturor colegilor de echipa cu care am discutat. Vremea a fost superba, temperatura putin peste 20 de grade si nici un nor. In alta ordine de idei, tinand cont de reactia publicului de pe traseu, rezulta clar ca Grecii inca iubesc Romania si pe Romani. Pe traseu am auzit "Bravo Romania sau Bravo Suedia sau Italia" mai mult decat orice altceva. Niciodata America, niciodata Germania ! Ce ziceti de asta ?

Excelent!

Serban DAMIAN

Totul a fost peste asteptari! O zi superba (poate chiar prea cald), puhoi de lume din toate colturile lumii (85 de tari, 12.000 alergatori la maraton, 22.000 alergatori la toate cele 3 curse), oameni cu crengute de maslin pe tot traseul, un finish de neuitat pe stadionul de marmura, o medalie deosebita, placerea de a alerga alaturi de alti 27-28 de colegi de club... si multe altele.

Traseul a fost greu, asa cum il stiam din 2007, dar eu sunt multumit ca mi-am imbunatatit timpul cu paste 20 de minute si am reusit sa cobor sub 4 ore (timpul real a fost 3:58:35). Am alergat aproape toata cursa umar la umar cu Andrei Stefan si Vasile Grapinoiu, iar asta a fost o experienta deosebita, pentru ca desi am marcat 11 maratoane, acesta este primul pe care il parcurg alaturi de cineva, iar asta conteaza foarte mult.

Ice Power Sponser Lysi Isostar Travel House Nike Flanco Salomon Centrul de nutritie Superfit Seba Med